Daily Archives kwiecień 2, 2023

WIERSZ O WARTOŚCIACH

By pamiętać o radości – najważniejsze są wartości”

Jednym podstawowych zadań nauczycieli i rodziców jest uwrażliwianie dzieci na podstawowe wartości oraz kształtowanie u nich postaw moralnych. Budowanie systemu wartości to proces długotrwały, który wymaga od dorosłych wiele pracy, zaangażowania i cierpliwości. W codziennych sytuacjach przekazujemy dzieciom zbiór norm oraz zasad. I choć początkowo droga jest trudna, nierzadko wyboista to stopniowo dziecko nabywa umiejętność rozróżniania, co jest dobre, a co złe. Podejmując trud budowania hierarchii wartości u najmłodszych warto wspierać się literaturą, ponieważ poprzez bajkowy świat możemy łatwiej dotrzeć do przedszkolaka. Należy pamiętać, że dzieci bardzo często identyfikują się z fikcyjnymi bohaterami i chętnie ich naśladują.

Nauczyciele poprzez codzienne czytanie wierszy i bajek starają się uporządkowywać wiedzę dzieci na temat różnorodnych wartości. 31 marca w Kolorowym Przedszkolu podjęto akcję Grupowa recytacja wiersza „O wartościach” Joanny Elwartowskiej. Każda grupa przedszkolna zadeklamowała fragment wiersza. A efekty pracy można podziwiać, oglądając poniższy filmik.