Karnawał, czyli staropolskie zapusty 2017

Wtorek przed Środą Popielcową kończy karnawał. Zgodnie ze staropolską tradycją tego dnia obchodzimy ostatki, nazywane też mięsopustem, podkoziołkiem czy śledzikiem, w zależności od rejonu kraju. W naszym regionie to zapusty bądź ostatki.

I właśnie z takiej okazji w dniu 28 lutego 2017 r. spotkały się dzieci z Samorządowego Przedszkola w Polance Wielkiej w Sali Gminnego Centrum Kultury z zaproszonymi gośćmi. A byli to przedstawiciele władz samorządowych z Przewodniczącym Rady Gminy oraz Wójtem Gminy Polanka Wielka na czele. Przybyli na spotkanie również dyrektorzy placówek oświatowych i instytucji działających na terenie naszej Gminy. Nie zabrakło Przyjaciół Przedszkola oraz Sponsorów.

Dla wszystkich zaproszonych Gości przedszkolaki z grupy VI i VII w kolorowych strojach i maskach przybliżyły tradycję: jak to dawniej bawiono się i ucztowano w Polsce w czasie ostatnich dni karnawału. W wierszach dzieci przedstawiły fragmenty staropolskich tekstów, które dawniej recytowały zapustne korowody przebierańców.

Dzieci z grupy II dzięki swojemu programowi muzycznemu wprowadziły wszystkich w nastrój wesołej zabawy, a żeby tradycji stało się zadość na zakończenie dzieci i goście zaśpiewali znane piosenki biesiadne. Wszystko to odbyło się przy słodkim poczęstunku w postaci pączka oraz kawy .

Przyjaciele Przedszkola w Polance Wielkiej

Adam Klęczar- Osiek, Bożena Piecha, Mariusz Piecha – Market Delfin, Agata i Marek Goczał – Park Rozrywki Rodzinnej –Energylandia- Zator; Monika, Leszek Jureccy – Spółdzielnia Simech – Oświęcim, Maxi Szkło – Oświęcim – Państwo Wysogląd, Edward Jurecki, Sklep Kajtek – Polanka Wielka – Joanna Górkiewicz, Usługi Kosmetyczne – Katarzyna Dzikowicka, Salon Urody Gabriela – Gabriela Pietrzak-Boba, Hurtownia odzieży – Sylwia – Renata i Marek Romanek, PJ Energy Piotr Płachta, Katarzyna Szczęś –„ Queria”, Bank Spółdzielczy – Zator , Market Budowlany – Jeżyk – Polanka Wielka , Dominik Jarosz – Villaggio, FUH Kryta-Magiera Natalia, Biuro Rachunkowe „Sufler” – Jolanta Szlaga, Kamila Drabczyk, Państwo Barbara i Jarosław Pilch, Firma Igel – usługi i narzędzia pomiarowe – Paweł Wysk – Poznań, Firma Flamingo – Polanka Wielka, Top Security –Izabela Zemła – Bieruń, Oberon 3D Leszek Pietrzak Tychy , Chromat – firma fotograficzna – Oświęcim, BM BUD Bogdan Magiera , Zespół Dyżurnych Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, Aga Styl” Sabuda Hurtownia odzieży i obuwia, Stowarzyszenie Kobiet Twórczych w Polance Wielkiej, Pracownia Orange.